Home / Oscillators / SIT9365AI-4E2-33E160.000000
SIT9365AI-4E2-33E160.000000
detaildesc
SIT9365AI-4E2-33E160.000000
SiTime
Product No:
SIT9365AI-4E2-33E160.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 160.0000MHZ HCSL
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output HCSL
Series SiT9365, Elite Platform™
Package Strip
Function Enable/Disable
Frequency 160 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C