Home / Oscillators / SIT9365AC-2B2-28E168.040678
SIT9365AC-2B2-28E168.040678
detaildesc
SIT9365AC-2B2-28E168.040678
SiTime
Product No:
SIT9365AC-2B2-28E168.040678
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 168.040678MHZ LVDS
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series SiT9365, Elite Platform™
Package Strip
Function Enable/Disable
Frequency 168.040678 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.8V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C