Home / Oscillators / SIT9201AI-S3-33E-3.686400E
SIT9201AI-S3-33E-3.686400E
detaildesc
SIT9201AI-S3-33E-3.686400E
SiTime
Product No:
SIT9201AI-S3-33E-3.686400E
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC 3.6864MHZ SMD
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output HCMOS, LVCMOS
Series SiT9201
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 3.6864 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 4.5mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 4.3mA