Home / Oscillators / SIT9120AC-2D2-XXE161.132800
SIT9120AC-2D2-XXE161.132800
detaildesc
SIT9120AC-2D2-XXE161.132800
SiTime
Product No:
SIT9120AC-2D2-XXE161.132800
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 161.1328MHZ LVDS SMD
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series SiT9120
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 161.1328 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 55mA