Home / Oscillators / SIT1602BC-83-18N-24.576000
SIT1602BC-83-18N-24.576000
detaildesc
SIT1602BC-83-18N-24.576000
SiTime
Product No:
SIT1602BC-83-18N-24.576000
Description:
MEMS OSC XO 24.5760MHZ H/LV-CMOS
Ratings -
Function -
Frequency 24.576 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.1mA