Home / Oscillators / SIT1602BC-82-28S-40.500000
SIT1602BC-82-28S-40.500000
detaildesc
SIT1602BC-82-28S-40.500000
SiTime
Product No:
SIT1602BC-82-28S-40.500000
Description:
MEMS OSC XO 40.5000MHZ H/LV-CMOS
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 40.5 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.8V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.5mA