Home / Oscillators / SIT1602BC-81-33E-77.760000
SIT1602BC-81-33E-77.760000
detaildesc
SIT1602BC-81-33E-77.760000
SiTime
Product No:
SIT1602BC-81-33E-77.760000
Description:
MEMS OSC XO 77.7600MHZ H/LV-CMOS
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 77.76 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.5mA