Home / Oscillators / SIT1602BC-81-28E-75.000000
SIT1602BC-81-28E-75.000000
detaildesc
SIT1602BC-81-28E-75.000000
SiTime
Product No:
SIT1602BC-81-28E-75.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 75.0000MHZ H/LV-CMOS
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output HCMOS, LVCMOS
Series SiT1602B
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 75 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.8V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.5mA