Home / Oscillators / SIT1602BC-72-XXN-6.000000
SIT1602BC-72-XXN-6.000000
detaildesc
SIT1602BC-72-XXN-6.000000
SiTime
Product No:
SIT1602BC-72-XXN-6.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 6.0000MHZ H/LV-CMOS
User Guide
Mfr SiTime
Type XO (Standard)
Output HCMOS, LVCMOS
Series SiT1602B
Package Strip
Ratings -
Function -
Frequency 6 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.5mA