Home / Oscillators / SG-8018CG 50.2733M-TJHPA0
SG-8018CG 50.2733M-TJHPA0
detaildesc
SG-8018CG 50.2733M-TJHPA0
EPSON
Product No:
SG-8018CG 50.2733M-TJHPA0
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC XO 50.2733MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr EPSON
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series SG-8018
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 50.2733 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.62V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 8.1mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 3.5mA