RWR89SR715FPB12
detaildesc
RWR89SR715FPB12
Vishay Dale
Product No:
RWR89SR715FPB12
Description:
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 715 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Base Product Number RWR89
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±400ppm/°C