RWR89S8R06FSRSL
detaildesc
RWR89S8R06FSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR89S8R06FSRSL
Description:
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 8.06 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Base Product Number RWR89
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C