RWR84S1961FRBSL
detaildesc
RWR84S1961FRBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR84S1961FRBSL
Description:
RES 1.96K OHM 7W 1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 1.96 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Base Product Number RWR84
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C