RWR84S17R4FSS73
detaildesc
RWR84S17R4FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR84S17R4FSS73
Description:
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 17.4 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Base Product Number RWR84
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±30ppm/°C