RWR84N11R3BRS73
detaildesc
RWR84N11R3BRS73
Vishay Dale
Product No:
RWR84N11R3BRS73
Description:
RES 11.3 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 11.3 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Base Product Number RWR84
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±30ppm/°C