RWR82SR240FSRSL
detaildesc
RWR82SR240FSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR82SR240FSRSL
Description:
RES 0.24 OHM 1.5W 1% AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 240 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 1.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Base Product Number RWR82
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±650ppm/°C