RWR82N1740FSBSL
detaildesc
RWR82N1740FSBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR82N1740FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 174 OHM 1.5W 1% AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 174 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 1.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Base Product Number RWR82
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C