RWR81SR511FPBSL
detaildesc
RWR81SR511FPBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR81SR511FPBSL
Description:
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 511 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Base Product Number RWR81
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±400ppm/°C