RSF1GB36K0
detaildesc
RSF1GB36K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF1GB36K0
Description:
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL
Series RSF
Package Bulk
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±2%
Resistance 36 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C