RQ73C1E2K1BTDF
detaildesc
RQ73C1E2K1BTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RQ73C1E2K1BTDF
Package:
0402
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RQ 0402 2K1 0.1% 10PPM 1K RL
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RQ73
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance ±0.1%
Resistance 2.1 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±10ppm/°C