RP73PG1J470RFTD
detaildesc
RP73PG1J470RFTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RP73PG1J470RFTD
Package:
0603
Description:
RES 470 OHM 1% 1/10W 0603
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 470 Ohms
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Base Product Number RP73PG1J
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±50ppm/°C