RP73G1J6K81BTDF
detaildesc
RP73G1J6K81BTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RP73G1J6K81BTDF
Package:
0603
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RP73, Holsworthy
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±0.1%
Resistance 6.81 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Base Product Number RP73G1J
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±50ppm/°C