RNV14FTL240K
detaildesc
RNV14FTL240K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNV14FTL240K
Description:
RES 240K OHM 1% 1/4W AXIAL
Series RNV
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 240 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C