RNS2FTD49R9
detaildesc
RNS2FTD49R9
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNS2FTD49R9
Description:
RES 49.9 OHM 1% 2W AXIAL
Series RNS
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 49.9 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.335" L (2.80mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C