RNS1FTD59K0
detaildesc
RNS1FTD59K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNS1FTD59K0
Description:
RES 59K OHM 1% 1W AXIAL
Series RNS
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 59 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C