RNMF12FTD270R
detaildesc
RNMF12FTD270R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNMF12FTD270R
Package:
Axial
Description:
RES 270 OHM 1% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RNMF (Mini)
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 270 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C