RNF1FBD5R49
detaildesc
RNF1FBD5R49
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNF1FBD5R49
Package:
Axial
Description:
RES 5.49 OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RNF
Package Bulk
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 5.49 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C