RNC70H1403FMR64
detaildesc
RNC70H1403FMR64
Vishay Dale
Product No:
RNC70H1403FMR64
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 140K OHM 1% 3/4W AXIAL
Series Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 140 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Base Product Number RNC70
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C