RNC65K5621FRB14
detaildesc
RNC65K5621FRB14
Vishay Dale
Product No:
RNC65K5621FRB14
Description:
RES 5.62K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance ±1%
Resistance 5.62 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Base Product Number RNC65
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C