RNC60J1420BSRE7
detaildesc
RNC60J1420BSRE7
Vishay Dale
Product No:
RNC60J1420BSRE7
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 142 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Tolerance ±0.1%
Resistance 142 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Base Product Number RNC60
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C