RNC55H6652FSRE865
detaildesc
RNC55H6652FSRE865
Vishay Dale
Product No:
RNC55H6652FSRE865
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 66.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 66.5 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Base Product Number RNC55
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C