RNC55H5491FMRE6
detaildesc
RNC55H5491FMRE6
Vishay Dale
Product No:
RNC55H5491FMRE6
Description:
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance ±1%
Resistance 5.49 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Base Product Number RNC55
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C