RNC55H1823BSRE8
detaildesc
RNC55H1823BSRE8
Vishay Dale
Product No:
RNC55H1823BSRE8
Description:
RES 182K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Tolerance ±0.1%
Resistance 182 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Base Product Number RNC55
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C