RN73C2A267KBTD
detaildesc
RN73C2A267KBTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RN73C2A267KBTD
Package:
0805
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 267 KOHM 0.1% 1/10W 0805
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RN73, Holsworthy
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±0.1%
Resistance 267 kOhms
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number RN73C2A
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±10ppm/°C