RN5RL45AA-TR-FE
detaildesc
RN5RL45AA-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RN5RL45AA-TR-FE
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 4.5V 65MA SOT23-5
User Guide
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
PSRR -
Series Rx5RL
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 65mA
Base Product Number RN5RL45
Protection Features Over Current, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.038V @ 1mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V