RMCS0603JT910R
detaildesc
RMCS0603JT910R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS0603JT910R
Description:
RES 910 OHM 5% 1/10W 0603
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±5%
Resistance 910 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C