RMCS0603FT2K40
detaildesc
RMCS0603FT2K40
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS0603FT2K40
Package:
0603
Description:
RES 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package Tape & Reel (TR)
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±1%
Resistance 2.4 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C