RMCP2512JT1K10
detaildesc
RMCP2512JT1K10
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP2512JT1K10
Description:
RES 1.1K OHM 5% 2W 2512
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 1.1 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C