RLC73PW2ER068FTD
detaildesc
RLC73PW2ER068FTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73PW2ER068FTD
Package:
1210
Description:
RLC73PW 2E R068 1% 5K RL
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RLC73, GCS
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 68 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±75ppm/°C