RLC73PW2BR137FTD
detaildesc
RLC73PW2BR137FTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73PW2BR137FTD
Package:
1206
Description:
RLC73PW 2B R137 1% 5K RL
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RLC73, GCS
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 137 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±75ppm/°C