RLC73PV2HR012FTDF
detaildesc
RLC73PV2HR012FTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73PV2HR012FTDF
Package:
2010
Description:
RLC73PV 2H R012 1% 1K RL
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RLC73, CGS
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 12 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±600ppm/°C