RK73G2BTTD5363C
detaildesc
RK73G2BTTD5363C
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
RK73G2BTTD5363C
Package:
1206
Description:
RESISTOR THICK FILM 1206
User Guide
Mfr KOA Speer Electronics, Inc.
Series RK73G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.25%
Resistance 536 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number RK73G2B
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C