RGC0402DTC5K49
detaildesc
RGC0402DTC5K49
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RGC0402DTC5K49
Package:
0402
Description:
RES 5.49K OHM 0.5% 1/16W 0402
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RGC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 5.49 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C