RG1608N-9090-C-T5
detaildesc
RG1608N-9090-C-T5
Susumu
Product No:
RG1608N-9090-C-T5
Description:
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/10W 0603
Tolerance ±0.25%
Resistance 909 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±10ppm/°C