REG711EA-2.5/250
detaildesc
REG711EA-2.5/250
Texas Instruments
Product No:
REG711EA-2.5/250
Package:
8-VSSOP
Description:
IC REG CHARG PUMP 2.5V 8VSSOP
Update Time: 2024-07-19 18:09:04
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Last Time Buy
Current - Output 50mA
Number of Outputs 1
Base Product Number REG711
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-VSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V