REG113NA-3.3/250G4
detaildesc
REG113NA-3.3/250G4
Texas Instruments
Product No:
REG113NA-3.3/250G4
Package:
SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT23-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 400mA
Current - Supply (Max) 1 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V