REG113EA285250G4
detaildesc
REG113EA285250G4
Texas Instruments
Product No:
REG113EA285250G4
Package:
8-VSSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 400mA
Current - Supply (Max) 1 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-VSSOP
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V