REG1118-2.85
detaildesc
REG1118-2.85
Texas Instruments
Product No:
REG1118-2.85
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-4
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 56dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 800mA
Base Product Number REG1118
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-4
Current - Quiescent (Iq) 7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V