REG1117FA-2.5KTTT
detaildesc
REG1117FA-2.5KTTT
Texas Instruments
Product No:
REG1117FA-2.5KTTT
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-3
Description:
IC REG LIN 2.5V 1A DDPAK/TO263-3
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 62dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1A
Base Product Number REG111
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.55V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V