REG1117A-1.8G4
detaildesc
REG1117A-1.8G4
Texas Instruments
Product No:
REG1117A-1.8G4
Package:
SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 62dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features -
Current - Output 1A
Base Product Number REG1117
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.55V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-4
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V